Επιδοτούμενες θέσεις εργασίας στον τουρισμό - Voucher Τουρισμού 2015 για ηλικίες 18-29 ετών

Επιδοτούμενες θέσεις εργασίας στον τουρισμό

Voucher Τουρισμού 2015 για ηλικίες 18-29 ετών

Το Millennium Education Centre σας ενημερώνει για τη νέα επιδοτούμενη δράση (voucher):

«ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΙΣΟΔΟΥ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΕΩΣ 29 ΕΤΩΝ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΤΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ»

Σκοπός της δράσης είναι η επίτευξη μιας δομημένης πορείας εισόδου των άνεργων νέων στην αγορά εργασίας, η οποία δυνητικά καταλήγει στην τοποθέτησή τους σε θέσεις απασχόλησης σε επιχειρήσεις που εξυπηρετούν και ενισχύουν άμεσα ή έμμεσα τον τουρισμό και το τουριστικό προϊόν της χώρας. Ενδεικτικά δε αναφέρονται ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, επιχειρήσεις τουριστικών καταλυμάτων, επιχειρήσεις σύνθετης τουριστικής ανάπτυξης, επιχειρήσεις συνεδριακού τουρισμού, επιχειρήσεις εκθεσιακού τουρισμού, επιχειρήσεις δραστηριοποίησης σε υπηρεσίες εστίασης, τουριστικά γραφεία, αεροπορικές και ακτοπλοϊκές επιχειρήσεις, εταιρείες μεταφορών και επιχειρήσεις ενοικίασης αυτοκινήτων, επιχειρήσεις κρουαζιέρας, επιχειρήσεις επαγγελματικών σκαφών, λειτουργίας μαρίνων, επιχειρήσεις επίγειας εξυπηρέτησης αεροσκαφών καθώς και επιχειρήσεις εξυπηρέτησης των ανωτέρω, μέλη ή μη του Σ.Ε.Τ.Ε.

Η Δράση περιλαμβάνει:

• Πρόγραμμα θεωρητικής κατάρτισης 80 ωρών σε οριζόντιες και εξειδικευμένες δεξιότητες
  • Πρακτική άσκηση έως 6 μήνες
  • Υπηρεσίες υποστήριξης και συμβουλευτικής που αφορούν:
    • α) στη διάγνωση και κατάλληλη σύζευξη των εκπαιδευτικών αναγκών / δεξιοτήτων των καταρτιζομένων με τις ανάγκες των επιχειρήσεων
    • β) την μετατροπή της πρακτικήςάσκησης του καταρτιζόμενου σε σύμβαση εξαρτημένης εργασίας και την τοποθέτηση του στην επιχείρηση πρακτικής
  • Εκπαιδευτικό Επίδομα από 2.248 € έως 2.458€
  • Πιστοποίηση των εκπαιδευτικών γνώσεων βασισμένη σε διεθνή πρότυπα με παγκόσμια αναγνώριση. Δείτε τις εκπαιδευτικές ειδικότητες εδώ
  • Δυνατότητα Μόνιμης απασχόλησης

Προϋποθέσεις συμμετοχής

• «Απόφοιτοι Πανεπιστημίων/ ΤΕΙ:
    • Α. Για την κατηγορία «Απόφοιτοι Πανεπιστημίων/ ΤΕΙ ηλικίας μέχρι 29 ετών» που αφορά σε 1.100 ωφελούμενους, απαιτείται:
      • Να είναι κάτοχοι πτυχίου ανώτατης εκπαίδευσης της Ελλάδας ή του εξωτερικού αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ ή βεβαίωσης περί αναγνωρισμένων επαγγελματικών προσόντων, πτυχιούχων τυπικής ανώτατης εκπαίδευσης, από το ΣΑΕΙ ή το ΣΑΕΠ, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία
      • Να έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του και να μην να έχει συμπληρώσει το 29ο έτος της ηλικίας του (ημερολογιακά)
      • Να έχουν κάρτα ανεργίας σε ισχύ
      • Να έχουν συμπληρώσει το τυποποιημένο έντυπο/φόρμα εξατομικευμένης παρέμβασης και να έχουν συμφωνήσει σε Ατομικό Σχέδιο Δράσης στο διάστημα του τελευταίου τετραμήνου πριν από την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων συμμετοχής στο πλαίσιο της παρούσας, δηλαδή από 2 Ιουλίου 2015 έως 30 Ιουλίου 2015.
      • Να μην έχουν τη μαθητική, σπουδαστική ή φοιτητική ιδιότητα
  • «Απόφοιτοι υποχρεωτικής, δευτεροβάθμιας και μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης:
    • Β. Για την κατηγορία «Απόφοιτοι υποχρεωτικής, δευτεροβάθμιας και μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ηλικίας μέχρι 29 ετών» που αφορά σε 6.900 ωφελούμενους, απαιτείται:
      • Να είναι κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου/Λυκείου/ΙΕΚ ή άλλου ισοδύναμου τίτλου σπουδών
      • Να έχουν κάρτα ανεργίας σε ισχύ
      • Να μην έχουν τη μαθητική, σπουδαστική ή φοιτητική ιδιότητα

Μπορείτε να συμπληρώσετε την παρακάτω αίτηση για συμεμτοχή στο πρόγραμμα ή να μας καλέσετε στο 23730-26739 για βοήθεια στην συμπλήρωση της αίτησης.

Τηλέφωνο Millennium Education Centre 2373026739

Συμπλήρωσε την αίτησή σου σήμερα!

Προσωπικά στοιχεία

Όνομα *

Επώνυμο *

Πατρώνυμο *

Μητρώνυμο *

Κινητό τηλέφωνο *

Σταθερό Τηλέφωνο

Αριθμός Δελτίου Ταυτότητας (Α.Δ.Τ) *

Αριθμός Δελτίου Ανεργίας (Α.Δ.Α)

Ημ/νία Έκδοσης Κάρτας Ανεργίας *

Α.Φ.Μ. *

Α.Μ.Κ.Α. *

Ημ/νία Γέννησης (ΗΗ-ΜΜ-ΕΕΕΕ)

Δ.Ο.Υ.

Διοικητική Περιφέρεια που επιθυμείτε να καταρτιστείτε *

Νομός *

Δήμος *

Διεύθυνση *

Tαχυδρομικός Κώδικας *

IBAN Λογαριασμού Τράπεζας

Απόφοιτοι Β΄ΒΑΘΜΙΑΣ/ΜΕΤΑ Β΄ ΒΑΘΜΙΑΣ

Απόφοιτος Β΄ΒΑΘΜΙΑΣ/ΜΕΤΑ Β΄ ΒΑΘΜΙΑΣ *

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ

Απόφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ

Σχολή

Κριτήρια Συμμετοχής

Διάρκεια Συνεχόμενης Ανεργίας *

Προστατευόμενο μέλος *

Συνολικό εισόδημα ατομικό ή οικογ/κό (οικ. έτος 2014, εισοδήματα 2013) *

(Συνολικό εισόδημα Γ2, με 2 δεκαδικά ψηφία)

Συμμετοχή σε αντίστοιχες δράσεις επιταγής εισόδου στην αγορά εργασίας(Voucher Τουρισμού 2013) *

Κριτήρια Επιλογής

Βαθμός πτυχίου *

Τίτλος Σπουδών Τουριστικών Επαγγελμάτων *

Μεταπτυχιακός Τίτλος Σπουδών

Γλώσσα 1η

Επίπεδο 1ης Γλώσσας

Γλώσσα 2η

Επίπεδο 2ης Γλώσσας

Πληροφορίες για τον τρόπο επιλογής επιπέδου ξένης γλώσσας θα βρείτε εδώ.

* Τα πεδία με αστερίσκο (*) είναι υποχρεωτικά

* Με την συμπλήρωση της παρούσας, επιτρέπω στο Millennium Education Centre να χρησιμοποιήσει τα προσωπικά μου δεδομένα, για τις ανάγκες της συμμετοχής μου στην δράση και την ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης συμμετοχής μου. Τα προσωπικά μου δεδομένα θα χρησιμοποιηθούν για τις ανάγκες και μόνο αυτής της δράσης και σύμφωνα με διατάξεις του νόμου 2472/1997 (όπως τροποποιήθηκε και ισχύει σήμερα) για την προστασία του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.

Μοιραστείτε το